טיילת הירדן - שביל עמי

מתוך הספר "טיולי לילה בישראל"
אורך המסלול: 1.5 ק"מ

אופי המסלול: קווי

דרגת קושי: קלילה

ירח מלא: לא חובה

הגעה: נוסעים צפונה על כביש מס' 90 ופונים ימינה (מזרחה) בצומת גומא. כביש מס' 977 יוביל אתכם לצומת המפנה לכיוון קיבוץ כפר בלום. חולפים על פני הכניסה לקיבוץ, ומיד אחריה פונים ימינה לחניון של אתר הקיאקים ובית הספר המקומי. מחנים וצועדים מזרחה לכיוון הירדן, אל גשר בטון בעל שער כניסה צהוב. עוברים את הגשר ומגיעים לטיילת

 

כבר בתחילת ההליכה, מטרים ספורים אחרי שחציתם את הירדן - שמשום מה מתעקש לכנות את עצמו "נהר" - יקבלו את פניכם עמודי אבן בזלת שעליהם משתרגות גפנים סבוכות. לצד הטיילת משתפל מדרון רך וצר של דשא, הנושק לירדן ולצמחי הנחל המעטרים את גדותיו. ברוכים הבאים אל הכניסה לממלכה האורבנית שמתחפשת לטבע. זוהי כנראה מהותה של טיילת. אפילו התאורה המוקפדת עשויה להשכיח מכם את הימצאותם של גרמי השמים. באזור זה אין לכם הרבה אפשרויות: מאחר שאזורים רבים על גדותיו של נהר הירדן מוכרזים שמורת טבע, השהייה בהם בלילה אסורה, וחשוב מכך – מפריעה לחיי הבר. גם כאן, אגב, יש איסור לעשות מנגלים וללון. מצד שני – לשוטט ולערוך פיקניק צנוע תוכלו עד אור הבוקר.

רצפת הבטון שמובילה אתכם צפונה מעוטרת בפסוקים תנ"כיים המאזכרים את נהר הירדן – ממעלליו של יהושע ועד לפיוטים מספר תהילים. מתברר שלא אנחנו המצאנו את הנהר. רק בנינו עבורו טיילת נעימה. אם מדובר בשעת ערב מוקדמת, יחלפו על פניכם נערים ונערות מקיבוצי הסביבה על אופניהם, ובעיקר – קיבוצניקים בגיל העמידה ש"עושים הליכה".

בהמשך, תמצאו כאן את מה שכינינו "העצים המדברים": מי שלא יודע לזהות את עצי הצפצפה, הרי שמלאכתו תהיה קלה אם רק יקשיב ללחישת עליהם ברוח. זהו אמצעי הזיהוי הטוב ביותר למתקשים בבוטניקה. תוך כדי ההליכה, מתברר שהטבע המתורבת הזה מכיל לא רק כלבי בית מנומנמים שיצאו לשאוף אוויר צח. אפילו כאן מבליחות פה ושם בין צמרות העצים תנשמות בוהקות או סתם ארינמל מזמזם שיזכיר לכם שהטבע חזק מכל טיילת מלאכותית.

ריח הנוסטלגיה של טיילת הירדן

חולפים על פני שיחי יערה, המפיצים לכל עבר את ריחם המתוק-נוסטלגי, ובהדרגה נשמע שאון מים ההולך ומתגבר עם כל צעד שתעשו. כאשר תחושו שהמיית הנהר ממש קרובה – הגיע הזמן לרדת מהטיילת, לחצות את כרי הדשא ולהגיע אל מפל נמוך, אך כריזמטי למדי. דווקא את הנקודה הזו במסלול אף אחד לא טרח להאיר בפנסי הרחוב הדקורטיביים, וטוב שכך. תוך דקות ספורות תשכחו מהטיילת, הנמצאת מטרים ספורים מאחוריכם, ותתמסרו למראה המהפנט של המים המוקצפים, הגולשים בין סלעים קטנים. מקום הישיבה שלכם יהיה תחת זרועותיו הרבות של עץ דולב גדול.

עכשיו זהו זמן מצוין, כאשר אין מה לעשות חוץ מלבהות, לספר על הרפטינג המתועד הראשון שנערך בירדן – מסעו הנועז של ההרפתקן הסקוטי ג'והן מקגריגר. יחד עם סירת הקאנו האהובה שלו – "רוב רוי" שמה – גלש לאורך הירדן ויובליו בניסיון למפות, לחקור, לגלות ולהזרים מעט אדרנלין טהור לעורקיו. מקגריגר, שסיפוריהם של מגלי עולם כבשו את דמיונו עוד בילדותו, יצא בשנת 1868 לתור את אזורנו. כמי שגדל על ברכי הנצרות, נוסף לשליחותו ממד דתי, שאותו תיבל בגיאוגרפיה, קרטוגרפיה ומעללים מסוכנים. את התרגול לקראת הדבר האמיתי ערך בנילוס המצרי. לאחר שהרגיש בשל למשימה, הגיע בינואר 1869 אל נחל שניר (חצבני), וממנו לשאר יובלי הירדן, לירדן עצמו ולאגם החולה – שם חסמו את דרכו שיחי ביצה עבותים ונחושים. לדבריו, אפילו ברווז לא יכול היה לחצות אותם. בקיצור, תעשו לעצמכם טובה אם תקראו את ספרו, "רוב רוי על הירדן", שבו מתוארים מעלליו, פגישותיו הסימפטיות – יותר או פחות – עם המקומיים ושאר רשמי מסע מרתקים.

אחרי שעה ארוכה של רביצה, קמים וממשיכים במסלול טיילת הירדן. עוד כמה דקות והגעתם למנהרה העוברת תחת כביש מס' 9779. הדרך ממשיכה לעבר קיבוץ שדה נחמיה, ומסתיימת מיד. לכן מומלץ לא להיכנס למנהרה אלא לעלות בשביל שמאלי (מערבי) המוביל אל "גשר יוסף". הגשר מזמין מבט משתהה אל נהר הירדן החשוך שמתחתיכם.

פונים מערבה אל שביל אופניים שנמתח עד לקריית שמונה. לצדו ניצבים פסלי ברזל משעשעים מעולם הרכיבה: זוג חבוק על אופניים, דוהר קדימה ומזניח מאחוריו בקבוק יין, אופניים שמובלים על ידי ציפור הניצבת על הכידון, ועוד. בשביל זה משובצים אריחים כתומים שעליהם איורים נאיביים ומקסימים.

מכאן יש לכם 3 אופציות לסיום: להמשיך מערבה בשביל עד קרית שמונה, לחזור באותה הדרך או פיקניק ליד החצבני - מתאים ללילות ירח מלא.

המסלול המלא של טיילת הירדן - ועוד עשרות מסלולים - בספר "טיולי לילה". לחצו כאן לרכישת הספר וקבלת פרטים נוספיםצילום: איציק מרום.

מתוך הספר "טיולי לילה"

לעמוד הבית של הוצאת מיל

מסלולי טיולים בארץ

מתוך הספר

קיסריה: הנמל ואמת המים
טיילת הירדן - שביל עמי
רכס חלילים ועין מוצא
תל אביב של פעם
שמורת דור הבונים
נחל חוורים
עכו העתיקה