עכו בלילה מציעה מבוך של סמטאות, מצודות צלבניות, מסגדים מרשימים, חומות שנושקות לים, סיפורים על שליטים עותמאנים אכזריים ואגדות של דייגים. מסלול טיול בעכו העתיקה, מתוך הספר טיולי לילה. לחצו כאן לקניה

עכו בלילה -שוק עכומסלול טיול בעכו, מתחיל בהליכה במורד רחוב ויצמן שתביא אתכם אל הכניסה לשוק העותמאני המשוחזר, ההופך בהמשך הדרך לשוק אותנטי ורנדומלי יותר. כמעט אין זכר להמולת היום, לריחות התבלינים העזים ולצעקות הרוכלים של שוק עכו הסואן והצבעוני הזה. עכשיו הכל סגור. רק אתם ומבוך מסדרונות האבן, הדלתות הכחולות והתקרה המקומרת. אור צהבהב המאיר על הכל מעניק לשוק חמימות שכל כך חסרה בו בשעות החשיכה. עם זאת, בהמשך תוכלו לפגוש תיירים כמוכם, נערים מקומיים המעבירים את זמנם במשחקי שש-בש בבתי הקפה, מעשני נרגילה העוסקים במלאכתם באדיקות, ורוכל או שניים שהחליטו להמשיך בעסקים אל תוך הלילה. זה הזמן למצוא מציאות בזול – מממתקים מזרחיים ועד לתבלינים לא מוכרים (שכולם, אגב, מגבירים את האון. כך לפחות טוענים תגרני הלילה).

עכו בלילה - תהילת עולם שחלפה

בתוך עכו העתיקה אטרקציות רבות. עוד תעייה קלה בסמטאות, והשלטים מובילים אתכם אל אחד המבנים המפוארים בעיר. על אף שימי התהילה שלו חלפו לפני שנים רבות, מצליח עדיין חאן אל-עומדאן לשמר את הדרו. מומלץ להיכנס אל קרביו האפלים, נטולי התקרה, לצפות בשמים ולהתענג על סיפורי העבר, שהתרחשו בין עמודי הגרניט העבים שלו. הלילה, רק חתולים מיוחמים משוטטים כאן, מחפשים מזור לייסוריהם, אך בעבר המה המקום - שהוקם בשנת 1784 - בתיירים הלומי תרבות, סוחרים ממולחים ופוליטיקאים מקומיים שרקחו מזימות קטנות.

נמל עכו - אטרקציות בעכומלב החאן תזכו לנקודת תצפית לא שגרתית על מגדל השעון שנבנה בשנת 1906. מקומות כמו חאן אל-עומדאן יזכירו לכם עד כמה הייתה העיר שוקקת בימים ההם. מיקומה האסטרטגי, קרבתה אל נתיבי מסחר חשובים בים התיכון והנמל הגדול ששכן בה, הביאו אל עכו לא רק שליטים, כובשים ועולי רגל נוצרים ומוסלמים, אלא גם יהודים רבים – מבני משפחת החשמונאים בימי בית שני, דרך רבנים חשובים כרבי בנימין מטודלה והרמב"ם שהתגוררו בה תחת השלטון הצלבני במאה ה-12, ועד לאנשי האצ"ל שנכלאו על ידי הבריטים במבצר עכו.

עכו העתיקה אטרקציות מגוונות

צאו מהחאן ופנו דרומה אל נמל הדייגים של עכו, שגם הוא ידע ימים טובים יותר. זהו אולי הדבר הקרוב ביותר בארץ לכפר דייגים ים תיכוני. וגם הוא, כמו כל נמל דייגים המכבד את עצמו, נשען על מסורת ארוכת שנים של אגדות וסיפורי פולקלור. קחו למשל את חמיס - דייג ערבי צעיר ונאיבי שהתאהב מעל לראש בנערה עשירה.

אי הזבובים בעכו - טיול בעכוכיאה למנהגי התקופה, הוא שלח את הוריו לבקש את ידה. אב הנערה שאל בנימוס במה עוסק הצעיר, ולמשמע התשובה גיחך וסילק את הורי הדייג. חמיס המשיך לנדנד עוד ועוד, עד שהתרצה אב הנערה והתנה את הנישואים בכך שלחמיס יהיה בית משלו. הדייג הצעיר חזר לביתו עליז ומאושר, אך הוריו העניים כיבו במהרה את התלהבותו.

"אין לנו כסף לקנות לך בית. אפילו לא חדר נפרד". כמנהגם של גיבורי אגדות מאוהבים, פנה חמיס לחוף הים וביקש להתאבד. הוא קפץ אל תוך הגלים, ובעודו חותר בים הסוער נתקל בכד חרס. הוא הסיר את המכסה ולפתע צץ ממנו (איך לא) שד חביב.

"בקש שלוש משאלות", אמר השד, וחמיס התלונן על הקור. מיד הופיע מעיל פרווה יפה. חמיס הודיע שהוא רעב, ומיד פתח לו השד שולחן. בקשתו השלישית של חמיס הייתה בית משלו, כדי שיוכל להתחתן עם בחירת לבו. נזף בו השד ואמר: "תגיד לי איש צעיר, אם הייתי יכול לסדר בית, הייתי גר בתוך כד?".

מסלול טיול בעכו - קלפים על הגגות

מהמרינה הקטנה של עכו בלילה נראים היטב צריחי הכנסיות והמסגדים, המוארים בירוק, בצהוב או בשילוב צורם בין השניים. במערב עולה מן הים אי זעיר בשם אל-מנארה, הידוע יותר כ"מגדל הזבובים". לא, השם המוזר לא נובע ממתקפת זבובים קדומה. זהו כינוי שהעניקו הצלבנים, שזיהו את עכו עם עקרון – בה שכן מקדשו של האל הכנעני בעל זבוב.

בעבר הרחוק שימש האי מעין מגדלור ליורדי הים שהגיעו אל חופי עכו. מי שמעוניין לראות מגדלור אמיתי, ימשיך ללכת על החומה הדרומית עד סופה. אם הגישה לחומה חסומה, עקפו אותה מרחוב סאלח אל-בסרי, ועלו עליה דרך הכניסה המערבית.

מהטיילת הרחבה שעל החומה נראים היטב אורותיה של חיפה והקריות הסובבות אותה. אם אתם לא מספיק גבוהים, יספקו חרכי הירי הקבועים בחומה את הנוף הנדרש. מתחתיכם צפים בים שרידיו של הנמל הפיזאני, שנבנה לפני כ-800 שנים, בעת שפלשו הצלבנים אל העיר. לוחמים מהעיר פיזה שבאיטליה שימשו כפלוגה מסייעת לצלבנים, ובתמורה קיבלו שכונה בעיר.

הפניית המבט לצד השני, לכיוון צפון, מספקת הצצות אלגנטיות אל הבתים הצפופים השכנים לה, ואל דיירים שהחליטו להעביר את מחציתו הראשונה של הלילה על גג ביתם במשחקי קלפים, באכילה או בשיחות ארוכות אל תוך החשיכה. אם אתם עדיין מסוגלים לספוג את אווירת הסמטאות הצרות, אפשר לחזור לרכב תוך כדי תעייה בהן, כל עוד תקפידו להתקדם בכיוון צפון-מזרח.טיולי לילה

קיסריה: הנמל ואמת המים

 טיילת הירדן - שביל עמי

 רכס חלילים ועין מוצא

 תל אביב של פעם

 שמורת דור הבונים

 נחל חוורים

עכו העתיקה

עוד מסלולים באתר טייל

מתוך הספר "טיולי לילה בישראל"

אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ

אופי המסלול: מעגלי

דרגת קושי: קלילה

ירח מלא: לא רלבנטי

הגעה למסלול טיול עכו בלילה: את הרכב מחנים בחניון האבירים שבעיר העתיקה, לצד רחוב חיים ויצמן. הולכים מספר דקות דרומה ומגיעים למתחם השוק, שממנו מתחיל הטיול.

הערות: מומלץ להגיע בסוף השבוע שכן באמצע השבוע המקום שומם ומסעדות רבות סגורות.