טיילת קיסריה בלילהטיילת קיסריה בלילה – הבייבי של הורדוס – עדיין יש לה את זה. טיול לילי רומנטי הוא המתכון המומלץ. בשעות הערב, אז מומלץ במיוחד טיול בקיסריה, כאשר ניחוחות הדגים המטוגנים העולים מהמסעדות פוגשים בשרידים ארכיאולוגיים המוארים בקפידה רבה (רבה מדי). אז במקום לעמוד בפקק התנועה המסורתי של שבת בערב, המזדחל מצפון הארץ ועד הבית, מומלץ לחתוך ימינה במחלף קיסריה ולגנוב עוד כמה שעות לפני החזרה לשגרת היומיום. המסלול - ועוד עשרות כמוהו, תמצאו בספר טיולי לילה - לחצו כאן לרכישה מוזלת

הגן הלאומי אומנם סגור בשעה זו, אך נמל קיסריה מפתיע בהמון השוקק שפוקד אותו.

נמל קיסריה - טיול לילי רומנטי

אל מתחם נמל קיסריה מומלץ להגיע דרך הכניסה המזרחית. כאן תיתקלו בחפיר מרשים ובחומה צלבנית עבה שהוקמה על ידי מלך צרפת, לואי התשיעי, שהגיע לכאן במסע הצלב השישי, במאה ה-13. שער ברזל יכניס אתכם אל תוככי החומה, על תקרתה המקומרת וחרכי ירי החצים הממוקמים גבוה מעליכם. ממשיכים מערבה בין שרידים ארכיאולוגיים המפוזרים לצד הדרך ומגיעים אל הים.

טיול בקיסריה - קיסריה טיילתבין מסעדת דגים הומה לבית קפה שליו משתרע נמל סבסטוס. לנו הוא נראה כמעגנה חביבה וחסרת יומרות הנדסיות, אבל בעבר הנמל הזה – כמו גם חלקים רבים מהעיר – ידע ימים טובים יותר. היה זה מיזם רחב היקף שהצריך הקמת איים מלאכותיים בים, שיהוו בסיס למזחים ולשוברי הגלים.

נמל סבסטוס הוא נקודת העצירה הראשונה שלכם. אם חיפשתם רומנטיקה שקטה מול הים, לא תקבלו אותה כאן, במקום שבו בכל רגע מישהו יכול לטפוח על שכמכם ולבקש מכם באנגלית לצלמו על רקע העיר. רוצים להתבודד? המשיכו דרומה ומערבה, אל המזח הגדול, שם יחכו לכם ספסלים מול הים, אפלה שקטה והרבה זמן להרהורים.

אם הגעתם בשעת ערב מוקדמת וקיצית, קפצו לחצר האומנים הקטנה, שם יציעו לכם שלל מתנות מעוצבות וחפצי אומנות חביבים: מסביבוני קרמיקה ועד תכשיטים משובצים בקריסטלים.

הורדוס, חובב האתגרים הארכיטקטוניים, בחר לבנות את העיר כנגד כל הסיכויים ולמרות הקשיים שהעמיד בפניו הטבע: מים סוער על גישה קשה ועד למחסור במעיינות סמוכים.  הוקם נמל לתפארת – יש האומרים שהיה זה הנמל הגדול מבין כל נמלי הים התיכון – ומספר רב של מתקני שעשועים עירוניים: ארמון גדול, תיאטרון מרשים, היפודרום ובו זירת לחימה רחבת-ידיים, בתי מרחץ מפוארים, רחובות רחבים, מקדשים ושאר תפנוקים. מאוחר יותר הביא עמו הכיבוש הצלבני והערבי תוספות, כגון חומות מבוצרות ומצודות.

טיילת קיסריה בלילה - התקופה הרומית

טיול לילי רומנטי - נמל קיסריה בלילהעבור הנציגים הדיפלומטיים שהגיעו מרומא לארץ, הייתה קיסריה חידוש מרענן. לא עוד תלאות וטלטלות מיותרות בדרך ממישור החוף לירושלים, ולא עוד סגפנות דתית בעיר הקדושה, נטולת השעשועים. בנוסף לקרבות הגלדיאטורים ולמחזות האפיים שהועלו בה, התקיימו בקיסריה, אחת לחמש שנים, תחרויות ספורט חשובות.

זוהרה של קיסריה כמעט ולא התעמעם תחת הכיבוש הצלבני והערבי, אבל אט-אט היא הלכה ואיבדה מחשיבותה. את מכת המוות הנחית עליה הסולטן הממלוכי בייברס, בשנת 1265. לאחר שכבש אותה הורה לחייליו להורסה עד היסוד. כדי לשמש דוגמה אישית, לקח בעצמו מוט ברזל עבה והדגים לחייליו כיצד הורסים עיר. רק בשנת 1873 החלו להתגלות חורבותיה המרשימות של העיר, במסגרת חפירה ארכיאולוגית שערכה באזורנו הקרן האנגלית לחקר ארץ ישראל. שחזור אתרי העיר החל רק בשנת 1961.

טיול בקיסריה בלילה - לאורך אמת המים

טיול לילי רומנטי יכול להמשך, אם הערב עדיין צעיר, ואם אתם מעוניינים בהליכה ארוכה לאורך הים. מומלץ לנסוע לחוף האמה הסמוך. בחנייה הצמודה של החוף, יוצרת אמת המים הקדומה מסגרות מקושתות שדרכן ניבט הים החשוך. יש דרך טובה מזו להתחיל לטייל?

בימיה הטובים הלכה קיסריה ופרחה, אך בורות המים שלה – מה לעשות – כבר לא סיפקו את רצונותיהם של עשירי העיר, שנהגו להתפנק בבתי המרחץ ולשזוף את עיניהם במזרקות מפוארות. החיים הטובים דרשו את בנייתה של אמת המים העצומה, שהשקתה את העיר ממעיין מרוחק שפעפע באזור שבו נמצא היום מושב עמיקם. תחילתה בנקבה חצובה ומוגנת, והמשכה – על שרידי האמה שלצדה אתם פוסעים כעת.

החוף של קיסריה בלילה אכן מקסים ושווה רביצה הגונה, אבל טיול לילי רומנטי צפונה תעצים את החוויה ותסיר את כל שאריות היומיום שצברתם לאחרונה. כמה מאות מטרים מצפון לחוף הרחב מופיעות דיונות חול גדולות. בהמשך הוא משנה את אופיו וחושף סלעי ענק רטובים, מכוסי אצות. רק מתקני הענק של חברת החשמל, שנמצאים מדרום, יזכירו לכם שאתם עדיין בלב הציוויליזציה.

טיול בקיסריה יכול להמשך עוד 3-2 קילומטרים ואתם בפאתי כפר הדייגים ג'יסר א-זרקא. המכנה המשותף בין הווילות המפוארות של קיסריה לבין בתיו המאוד לא מרשימים של ג'יסר א-זרקא הוא החוף והים – שאינם מכירים בהבדלים פוליטיים או פיננסיים. שהרי הים הוא אותו ים.

המסלול המלא - ועוד עשרות מסלולים - בספר "טיולי לילה". לחצו כאן לרכישת הספר וקבלת פרטים נוספיםטיולי לילה

קיסריה: הנמל ואמת המים

 טיילת הירדן - שביל עמי

 רכס חלילים ועין מוצא

 תל אביב של פעם

 שמורת דור הבונים

 נחל חוורים

עכו העתיקה

עוד מסלולים באתר טייל

מתוך הספר "טיולי לילה בישראל"

מחפשים טיול לילי רומנטי? עשרות כאלה ממתינים לכם כאן

עכשיו - במחיר מיוחד באתר

קיסריה

אורך המסלול: כקילומטר (ועןד 2-3 ק"מ בחוף האמה)

אופי המסלול: קווי

דרגת קושי: קלה

ירח מלא: מומלץ (רק אם ממשיכים לחוף האמה)

הגעה: מכביש החוף (מס' 2) עולים למחלף קיסריה (כמה מאות מטרים מצפון לתחנת הכוח "אורות רבין") וממשיכים מערבה. עקבו אחר השלטים ל"נמל קיסריה". מומלץ לחנות במגרש הקטן, סמוך לכניסה המזרחית לנמל. הגעה לחוף האמה: סעו לכיוון שכונה מספר 2 בקיסריה, ומשם – על פי השילוט עד לים