נחל חוורים - טיול ירח מלא

מתוך הספר "טיולי לילה בישראל"
אורך המסלול: 3 ק"מ

אופי המסלול: קווי

דרגת קושי: קלה בינונית

ירח מלא: חובה

הגעה: נוסעים דרומה בכביש באר שבע – מצפה רמון (מס' 40). כמה מאות מטרים מדרום למדרשת בן גוריון מופיע שלט שמפנה שמאלה אל חניון בור חוורים. אם הגעתם ברכב אחד, מומלץ להתחיל את המסלול, ולאחר שעה-שעתיים לחזור באותה הדרך. אם הגעתם בשתי מכוניות, יש להציב מכונית אחת בנקודת הסיום (נכנסים לאזור המדרשה, פונים בכיכר ימינה ושוב ימינה לכיוון עין עבדת. מגיעים לסוף הירידה ומחנים את המכונית לאחר שחוצים את הגשר האירי).

הערות: כדאי להצטייד בפנס. אין לטייל באזור בימים גשומים או כאשר ישנה סכנת שיטפונות.

מיד עם תחילת המסלול תזכו לאחד הנופים המדבריים היפים שראיתם זה זמן רב. נחל חוורים - על שלוחותיו, מרחביו, גבעותיו וערוציו המחורצים – מואר כולו בקרניו הלבנות-כחלחלות של הירח שזה עתה הפציע. נקודת התצפית שלכם נמצאת על גבעה גבוהה, שנועדה להעניק לכם מפה תלת-ממדית של המסלול. מאחר שמדובר באחד ממסלולי הלילה המוצלחים ביותר, סביר להניח שעל הגבעה יצטופפו יחד איתכם עוד מטיילים.

נחל חוורים והנבטים

כמה עשרות מטרים מרגע שהתחלתם ללכת על תוואי השביל המסומן בכחול, תבחינו משמאלכם ב"בור חוורים". זהו חלל תת-קרקעי בצורת קובייה, שנחצב על ידי הנבאטים ושימש אותם לאגירת מים. בור חוורים הוא אחד מכמה מאות בורות מים באזור הר נגב, ורובם מתוצרת נבאטית. רוב הבורות התמלאו מתעלות נגר, והשאר ממי שיטפונות מקריים.

אומרים שהופעת הנבאטים (כמו גם היעלמותם) היא אחת התופעות היותר חשובות שאירעו בנגב. הנבאטים נרשמו לראשונה בדברי הימים במאה הראשונה לספירה כשבט ערבי שהחל את דרכו במעשי שוד ושאר חטאים מציקים. את עיקר פרסומם הם קנו לעצמם בזכות שיטות מתוחכמות לאגירת מי גשמים בחללים תת-קרקעיים בעלי כניסה צרה וסודית. סוד המים - המשאב החשוב ביותר במדבר - נשאר במשפחה. נחל חוורים הוא מקום מצויין להתרשם מפועלם.

בבור הזה יש אפילו מדרגות, לשם ירידה אליו וניקויו מסחף שהצטבר. כיום הבור יבש, ועל אף שמדובר בטיול מדברי, עדיין לא היינו מספיק צמאים כדי לדמיין אותו גדוש במים צוננים.

לאחר היציאה מהבור ממשיכים בשביל ומתגלגלים במורד הוואדי. כתוצאה מהשילוב בין סלעי החוור הבהירים ואור הלבנה, נראים פני השטח כאילו הם שייכים לכוכב לכת מרוחק, או לפחות לירח המקרין עליהם. בקטעים מסוימים אתם עלולים לשכוח שעכשיו שעת לילה מאוחרת, מאחר שאור הירח שנופל על הסלעים הבהירים גורם להם להפוך למעין מראות ענק שמפיצות את אורן לכל עבר.

מתבודדי נחל חוורים

מבין חמוקי הגבעות עולים מדי פעם צחקוקים אינטימיים של זוגות שבחרו להתבודד דווקא במסלול הלילי הכי נפוץ בארץ. אם תתפסו פינת מנוחה שאינה מבודדת כהלכה, יש סיכוי סביר שיצטרפו אליכם מטיילים אחרים. הלילה המדברי גורם לכולם לחוש שותפים לחוויה, ומביא עמו שיחות נעימות עם זרים מוחלטים, שיתוף במיני מאפה שהוכנו מבעוד מועד, וסתם הנהוני ברכה ופרידה לעבר עוברים ושבים. מצאתם פינה שכזו? קחו את הזמן שלכם. כל עוד הירח מאיר – אין לזמן כל משמעות. זה נשמע כמו קלישאה, אבל כשתגיעו – תחושו זאת גם אתם.

המסלול המלא אל נחל חוורים - ועוד עשרות מסלולים - בספר "טיולי לילה". לחצו כאן לרכישת הספר וקבלת פרטים נוספים

 

נחל חוורים בשקיעה

נחל חוורים בליל ירח מלא

נחל חוורים על שלוחותיו

צילום: איציק מרום.

מתוך הספר "טיולי לילה"

לעמוד הבית של הוצאת מיל

מסלולי טיולים בארץ

מתוך הספר

קיסריה: הנמל ואמת המים
טיילת הירדן - שביל עמי
רכס חלילים ועין מוצא
תל אביב של פעם
שמורת דור הבונים
נחל חוורים
עכו העתיקה